Республіка Ірландія

Республіка Ірландія

Смарагдовий острів Ірландія – це унікальна природа та вражаюча історія, безліч середньовічних замків і чудова кухня з відомим рагу, комфортний Дублін і багатий пабами Корк. Це той винятковий випадок, коли рекламні фото з туристичних журналів, не тільки не поступаються реальності, але й практично програють дійсній розкоші природи.

Любителі мистецтв всіх стилів і напрямків також зможуть оцінити Ірландію гідно: країна знаменита театральними постановками Дубліна та концептуальними рок-паті Лимерика. А ще для Ірландії характерна феєрична гостинність і доброзичливість місцевих жителів: ірландець щасливий тільки тоді, коли всім навколо добре.

Назва
Згідно з конституцією Ірландії, назва держави – Éire, чи, англійською, Ireland. Але в 1949 році було прийнято іншу офіційну назву країни – Республіка Ірландія.

Столиця
Дублін

Мова
В Ірландії дві державні мови: ірландська (гельська), якою розмовляє 42% населення, та англійська.

Населення
Більшість населення Ірландії має кельтське коріння. Згідно з останнім переписом населення, в країні проживає близько 4 722 млн. осіб, 51 % з яких чоловіки, 49 % – жінки.

Релігія
Католики – 93 %, протестанти – 5 %.

Валюта
Євро

Географія
Ірландія розташувалася в Західній Європі. Вона займає 80 % однойменного острова. Практично все узбережжя країни скелясте. З півночі та заходу країну омиває Атлантичний океан, зі сходу – Ірландське море, з півдня – Кельтське море. На північному сході Республіка Ірландія межує з Північною Ірландією, яка є частиною Великої Британії. Загальна площа держави – 70 273 км2. Найвища точка острова – гора Каррантухіл (1 041 метрів над рівнем моря).

Державний устрій
Ірландія – парламентська республіка, на чолі з президентом, який обирається раз у сім років. Глава виконавчої влади, тобто уряду, – прем’єр-міністр, кандидатуру якого висуває Палата представників, а затверджує президент. Вищий орган законодавчої влади – парламент, який складається з двох палат: Сенату та Палати представників. Головні політичні партії Ірландії: Лейбористська, Солдати удачі, Партія прогресивних демократів, Об’єднана Ірландія та Ми самі.

Адміністративний поділ
Республіка Ірландії складається з чотирьох провінцій (Ленстер, Манстер, Коннахт, Ольстер), які, в свою чергу, розділені на 26 графств.

Транспорт
Дорожній рух в Ірландії – лівосторонній (кермо праворуч) і не особливо швидкий. Здебільшого дороги, як в населених пунктах, так і за їх межами, досить вузькі: тут не часто зустрінеш не те що шосе чи автостраду, але й більше однієї смуги в одну сторону. Незвичними здадуться й дорожні покажчики, дистанції на яких позначені як в милях (чорний напис на білому фоні), так і в кілометрах (білий напис на зеленому фоні). Також не дивуйтеся та будьте готові до того, що дорогу Вам може спокійно перейти стадо овець.
Для того, щоб взяти машину напрокат, Вам знадобиться водійське посвідчення міжнародного зразка, вік від 23 до 79 років, наявність двох кредитних карт або застава готівкою в розмірі 500 – 1000 євро. Також необхідна страховка.

Практично у всіх містах Ірландії громадський транспорт представлений автобусами. У Дубліні вони двоповерхові, але, на відміну від Лондона, що не червоного, а зеленого кольору. Разовий квиток можна придбати у водія, але якщо Ви плануєте декілька поїздок, краще купити проїзний на період від 1 дня до 1 місяця. Існують також знижки на кількість поїздок.

У столиці також курсують швидкісні поїзди (DART), які з’єднують Дублін і його передмістя. Інтервал між поїздами 15 – 20 хвилин. Початок руху – 6 ранку, кінець – 11:45 вечора. Квитки продаються на станціях DART.

Існують спеціальні знижки на залізнично-автобусні квитки, які діють протягом 5 – 8 днів. Крім того, власники міжнародний студентської карти ISIC можуть отримати «travelsave stamp», який дає право на 50 % знижку на проїзд у всіх поїздах і автобусах Ірландії.

Ірландське таксі представлено знаменитими чорними кебами, хоча відносно недавно стали з’являтися й більш сучасні моделі.

В Ірландії також розвинений авіаційний та залізничний транспорт. Зверніть увагу, що вартість квитків на поїзд набагато нижча в приватних, а не державних компаніях. Існує також безліч поромних прогулянок і регулярних переправ між Ірландією, Великобританією, островом Мен і Францією.

Телефонний зв’язок
Код Ірландії: +353. Потім слід набрати код міста (Дублін – 1, Голуей – 91, Корк – 21, Лімерик – 61, Слайго – 71, Уотерфорд – 51) і номер абонента. Якщо Ви хочете подзвонити з міста, краще скористатися телефонним автоматом «на картці», ніж звичайним таксофоном. Так значно дешевше. Телефонні картки можна купити в більшості магазинів або на автозаправках.

Кухня

Для ірландської національної кухні характерні досить прості, але в той же час ситні та смачні страви. М’ясо та молокопродукти є основою місцевої кухні. До речі, продукти, які використовуються в приготуванні, одні з найбільш екологічно чистих у світі.

Найголовнішим блюдом Ірландії прийнято вважати знамените ірландське рагу зі свіжої баранини, тушкованої з картоплею, цибулею, петрушкою та кмином. Картопля взагалі, з тих пір, як її завезли в країну, стала справжнім символом місцевої кухні. Її використовують для приготування супів, пирогів, булочок, оладок і навіть печуть хліб.

Як не дивно, але незважаючи на те, що Ірландія – це острів, риба та морепродукти тільки відносно недавно стали використовуватися для приготування перших і других страв. Найбільшою популярністю користується форель, лосось, вугор, щука, окунь, сьомга, тріска, камбала, устриці, мідії, креветки, лобстери.
Відома кухня Ірландії і своєю випічкою. Ніде більше в світі Ви не знайдете фруктовий пиріг, для приготування якого використовують темне пиво «Гіннес».

Що стосується напоїв, то ірландці віддають перевагу чаю, якщо мова йде про безалкогольні напої. А в загальному, Ірландія небезпідставно асоціюється з пивом (Гіннес, Стаут, Червоний ель Beamish, ірландський ель Caffrey’s, тощо) та віскі, якого в країні виробляють понад 100 видів.

Магазини
Головними місцями для шопінгу в Дубліні є магазини та ринки, особливо в районі Темпл-Бар, де торгові намети та сувенірні лавки рясніють всілякими товарами: від предметів ручної роботи ремісників до ексклюзивних дизайнерських виробів.

Більшість ринків і магазинів відкриті з понеділка по суботу з 9.00 до 18.00. Однак у неділю вони працюють з 12.00 до 18.00, а в четвер з 9.00 до 21.00. Розрахуватися можна як готівкою, так і картами VISA й Master Card. Варто відзначити, що у вартість товарів включено податок, який становить 21 % від суми, і будь-який покупець, не громадянин ЄС, може повернути собі цю суму в будь-якому порту чи аеропорту.

Основні визначні пам’ятки
Справедливості заради відзначимо, що Ірландія не користується величезним попитом серед туристів. Хоча тут дійсно є на що подивитися, адже країна буквально рясніє історичними пам’ятками як Середньовіччя, так і доісторичних часів. Майже у всіх графствах Ви знайдете старовинні замки: Thoor Ballylee, Castle Caldwell, Bun Ráite, Toberbride, Carrickfergus Castle, Clonnoney Castle, Caisleán Luimnigh, Monea Castle, Dunsoghly Castle і ще багато інших, таких же величних і визначних. Величезна їх кількість використовується як шикарні готелі для найвибагливіших відвідувачів.

Крім того, тут можна знайти справжні стоянки та замки вікінгів, а також собори та монастирі, які є дійсно архітектурними шедеврами. Велику кількість туристів приваблюють відомі «cliffs» – майже 200-метрові скелі на атлантичному узбережжі, самобутність ірландських традицій, а також прославлені паби та бари – головне місце зустрічі жителів Ірландії.