Навчання в Чехії

Навчання в Чехії

Типи вищих навчальних закладів в Чехії

Чехія входить в число найпопулярніших країн для здобуття освіти. Причини, за якими багато хто хоче вчитися в цій країні, – очевидні. Чехія знаходиться недалеко від України, чеська мова – відносно нескладна, а в процесі навчання використовуються нові технології. Крім того, студентів приваблює і гнучкий графік навчання: на сайті університету вони самостійно можуть скласти свій розклад занять і зробити собі, таким чином, 1-2 дні вихідних. Відвідування лекцій в чеських ВНЗ – необов’язково. Але! Спеціальна служба у справах іноземців має право перевірити, як часто ходить студент-іноземець на пари. І в разі, якщо результати перевірки будуть незадовільними, студента можуть не тільки виключити з вищого навчального закладу, а й позбавити студентської візи.

Середня освіта в Чехії

Навчання в Чехії починається з трьох років, а в шість дитина йде до школи. Середня освіта в Чехії ділиться на 2 етапи: основна школа є обов’язковою та триває 9 років, і гімназія, навчання в якій триває 4 роки. Навчання в гімназії не є обов’язковим, і зарахування до цього навчального закладу проходить не автоматично, а на конкурсній основі. Після закінчення гімназії учні здають чотири іспити: чеську мову та літературу, іноземну мову та дві дисципліни на вибір. Отримавши атестат про повну загальну середню освіту (Maturity), випускник має право подавати документи до вищого навчального закладу. Такі гімназії бувають двох типів: з гуманітарним і математичним нахилом.

Учні, які закінчили основну школу, можуть продовжити навчання в середніх професійних школах і училищах. Після чотирьох років навчання в таких навчальних закладах, студенти отримують диплом і можуть або йти працювати за фахом, або навчатися ще 2 роки, отримати атестат Maturity і вступити в університет.

Вища освіта в Чехії

Вища освіта в Чехії ділитися на 3 ступені: бакалаврат, магістратура та докторантура. Навчання на бакалавраті триває 3 – 4 роки та спрямоване на професійну практичну підготовку. Магістратура – це теоретичні знання та наукова діяльність. Навчання тут може бути продовженням бакалаврської програми та триватиме 1 – 3роки. Але існують і окремі магістерські програми, не пов’язані з бакалавратом. Навчання в такому випадку триває від 4 до 6 років.

Навчання в докторантурі чи аспірантурі можливе тільки після закінчення магістратури та триває воно 3 – 4роки.

У Чехії можливо отримати безкоштовну вищу освіту. Але хочемо Вас попередити відразу: зробити це можна тільки в державному ВНЗ (а їх не так і багато), та за умови ідеального знання чеської мови.

ПРОЦЕС ВСТУПУ ДО ЧЕСЬКИХ УНІВЕРСИТЕТІВ

Гарна новина для українських абітурієнтів полягає в тому, що вступити до чеського університету можна відразу після закінчення школи. Але все ж існує декілька труднощів, з якими доведеться зіткнутися майбутнім студентам.

По-перше, на відміну від багатьох інших країн Європи, в Чехії практично скрізь необхідно складати вступні іспити, особливо це стосується державних ВНЗ. Тут необхідно скласти іспити з профільних предметів і з чеської мови. Можна також пройти NSZ – так званий порівняльний іспит, який складається з 2-х частин:

1) іспит на визначення загальних здібностей студента до навчання;

2) іспити з основ філософії, права, психології та інших суспільних наук.

По-друге, для вступу до чеського ВНЗ необхідно пред’явити сертифікат про знання чеської мови на рівні В2. Деяким університетам достатньо сертифіката В2 від курсів при державному університеті або від спеціалізованого освітнього центру в Чехії. Також приймається сертифікат Чеського центру в Києві, здача іспиту в якому проходить 2 рази на рік: навесні та восени. Але деякі навчальні заклади все ж вимагають здачу власного іспиту. Якщо ж Ви плануєте навчатися англійською, такий сертифікат Вам не потрібен.

Крім того, для вступу на бакалаврат чеського ВНЗ необхідна нострифікація (підтвердження) атестата про повну загальну середню освіту, для вступу на магістратуру –нострифікація диплому. Для цього необхідно подати до Відділу вищої освіти при Міністерстві освіти заяву на проходження нострифікації атестату (диплому), копію атестату (диплому) та додатки з оцінками, їх нотаріально завірені переклади на чеську мову, виписку з навчального закладу всіх прослуханих навчальних годин за останні два роки та оцінки по ним.

В більшості випадків подавати документи до чеських ВНЗ потрібно до лютого. Але терміни подачі краще уточнювати в кожному конкретному випадку на сайті університету. Виключення становлять творчі спеціальності, на які прийом заявок закінчується в листопаді. Розгляд документів в Чехії платний, тому при подачі заяви, Вам необхідно буде оплатити цю послугу. Вступні іспити проходять з квітня по червень, а на творчих спеціальностях, відповідно, раніше.